06 Dhjetor 2022

Çmimi i naftës Brent bie në 30 dollarë për fuçi

New York, 18 mars - Çmimi i naftës së papërpunuar Brent vazhdoi të bie nën pragun psikologjik prej 30 dollarë për fuçi sot për shkak të shqetësimeve globale të recesionit dhe rënies së kërkesës për naftë në të gjithë botën si rezultat i pandemisë së koronavirusit.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar ra në 28,40 dollarë për fuçi duke shënuar një humbje ditore prej 0,17 për qind, dhe duke e mbajtur markën Brent nën nivelin prej 30 dollarëve për fuçi gjatë dy ditëve të fundit.

Marka standarde amerikane West Texas Intermediate (WTI) ra në nivelin më të ulët me 26.63 dollarë në të njëjtën kohë duke shënuar rënie ditore prej 1.18 për qind, ndërsa vazhdon të shënojë nivelet e saj më të ulëta që nga shkurti i vitit 2016.

Përderisa qeveritë në të gjithë botën njoftojnë masa të rrepta këtë javë për të zvogëluar ndikimin ekonomik të shpërthimit të koronavirusit, lufta e çmimeve për pjesën më të madhe të tregut midis prodhuesve më të mëdhenj të naftës në botë, Arabia Saudite dhe Rusia vazhdojnë të ulin çmimet e naftës së papërpunuar gjithnjë e më shumë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Energjisë së Mbretërisë tha të martën se Arabia Saudite synon të rrisë më tej prodhimin e naftës në dy muajt e ardhshëm, duke arritur majat prej më shumë se 10 milionë fuçi në ditë ndërsa sauditët eksplorojnë një fushë të re.

"Arabia Saudite do të përdorë gazin e prodhuar nga uzina e gazit Fad'hili për të kompensuar rreth 250 mijë fuçi në ditë të konsumit të brendshëm të naftës, gjë që do t'i mundësojë Arabisë Saudite të rrisë eksportet e saj të naftës së papërpunuar gjatë disa muajve të ardhshëm për të tejkaluar 10 milionë fuçi në ditë", tha zëdhënësi i Ministrisë saudite të Energjisë.

Ministri rus i Energjisë, Aleksandër Novak njoftoi më parë në mars se vendi i tij mund të rrisë prodhimin me 250-300 mijë fuçi në ditë në një afat të shkurtër dhe 500 mijë fuçi në ditë për një afat më të gjatë.

Ndërsa dy prodhuesit e naftës janë vendosur të rrisin nivelin e tyre të prodhimit të naftës që nga 1 prilli ndërsa tregjet presin një rënie edhe më të madhe të çmimeve të naftës në javët e ardhshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)