03 Tetor 2022

Çmimi i gazit natyror shënuan rënie për 4.3 për qind

Amsterdam, 11 maj - Çmimi i gazit natyror për megavat-orë në Evropë shënoi rënie për 4.3 për qind sot, pas raporteve se Rusia u tha blerësve evropianë se pagesat e gazit do të jenë të mundshme pa shkelur sanksionet.

Për qershor, tregtimi në pikën virtuale të gazit natyror me bazë në Holandë (TTF), u regjistrua rënie e çmimit për megavat-orë në Evropë në 89,75 euro, sot në mëngjes nga 93,78 euro pas mbylljes të hënën.

Lajmet se vendet evropiane mund të vazhdojnë t'i bëjnë pagesat e gazit natyror Rusisë pa shkelur sanksionet ndikuan në rënien e çmimeve.

Sistemi i pagesave përfshin hapjen e dy llogarive në bankën e autorizuar, Gazprombank, për transferimin e fondeve në euro ose dollarë. Gazprombank do të shesë valutën e huaj në Bursën e Moskës MICEX-RTS dhe do t'i transferojë të ardhurat nga rubla në llogarinë speciale të blerësit në rubla.

Gazprombank më pas do të transferojë fondet rubla nga llogaria e blerësit në llogarinë e Gazprom në Gazprombank.

Kompania ruse e energjisë Gazprom ndaloi dërgesat e gazit në Poloni duke theksuar mosrespektimin e pagesës së gazit me rubla.

Duke u kthyer më shumë nga gazi natyror i lëngshëm si një alternativë ndaj gazit natyror, së bashku me motin më të ngrohtë në pranverë dhe muajt e ardhshëm të verës, po ndihmon në lehtësimin e presionit mbi çmimet e gazit natyror.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)