21 Tetor 2021

Çmimet e prodhimeve në Itali u rritën për të shtatin muaj radhazi

Romë, 30 shtator - Çmimet e prodhimeve italianë u rritën për të shtatin muaj radhazi në gusht, sipas të dhënave të paraqitura sot nga zyra statistikore Istat.

Indeksi i çmimeve të prodhimit u rrit 11,6 për qind nga viti në vit në gusht, pas një rritje prej 11,2 për qind në korrik.

Në baza mujore, çmimet e prodhimeve u rritën 0,5 për qind në gusht, pas një rritjeje prej 2,9 për qind në muajin e mëparshëm.

Në tregun e brendshëm, çmimet e prodhimit u rritën 0,4 për qind nga muaji në muaj në gusht. Çmimet e prodhimit në tregun e huaj u rritën me 0,6 për qind në muaj në gusht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2021

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë prezanton raportin më të ri të rregullt ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. (https://worldbankgroup.zoom.us/j/97581587600?pwd=YzBVb2NnVHJDak1kRDBscE0rVG5Ldz09 - Meeting ID: 975 8158 7600 dhe Passcode: 4Z+2*BBChV, ora 10:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci raporton para Komisioni për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)  

- Komiteti Lokal për Siguri Publike “Qendër” mban fushat sensibilizuese duke iu dhuruar qytetarëve maska falas. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj mban konferencë për media lidhur me të arriturat gjatë vizitës zyrtare në SHBA, si ministër i parë i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës. (Ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes, ora 12:30)

- “Rronifer” bënë inaugurimin e selisë së re të fabrikës. (Magjistralja Gjakovë - Prizren, kilometri i dytë, ora 12:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndertesa e KQZ-së, ora 13:30)