30 Nëntor 2022

Çmimet e naftës u rritën sot pas stuhisë tropikale Sally

New York, 14 shtator - Çmimet e naftës u rritën sot pas stuhisë tropikale Sally e cila u drejtua drejt Gjirit të Meksikës duke kërcënuar prodhimin e naftës në zonë.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent tregtohej me 39,88 dollarë për fuçi në 0625 GMT për një rritje prej 0,13% pasi u mbyll të Premten me 39,83 dollarë për fuçi.

Monedha amerikane West Texas Intermediate (WTI) ishte në 37,45 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë për një rënie prej 0,32% pas përfundimit të sesionit të mëparshëm në 37,33 dollarë për fuçi.

Sapo u rikuperua nga stuhia tropikale Laura, e cila solli një ndalim të prodhimit në shumë platforma në det të hapur dhe platformat e naftës në Gjirin e Meksikës, mbylljet e dyta të lidhura me stuhinë në Gjirin e Meksikës ushtruan presion mbi çmimet e naftës.

Kompanitë e naftës duke përfshirë Chevron dhe Murphy Oil Corp evakuuan objektet të Shtunën ndërsa Royal Dutch Shell, BHP, BP dhe Hess Corp bënë plane për të ndërmarrë veprime nëse ishte e nevojshme. Zona përfshin 17% të prodhimit total të naftës në SH.B.A. dhe 5% të prodhimit të gazit natyror SH.B.A.

Çmimet u mbështetën pozitivisht pasi kompania farmaceutike britanike AstraZeneca njoftoi rifillimin e provave të fazës 3 të një ilaçi antitrupi për të parandaluar dhe trajtuar COVID-19.

Javën e kaluar, provat u pezulluan pasi një pacient kishte zbritur me një sëmundje të pazbuluar.

Numri i rasteve të COVID-19 në të gjithë botën është tani mbi 29 milion, sipas të dhënave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins.

Ndërsa SHBA kryeson numrin e rasteve me më shumë se 6.5 milion që nga e hëna në mëngjes, India ndjek me mbi 4.8 milion raste ndërsa Brazili ndjek me më shumë se 4.3 milion raste.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 nëntor 2022

- Iniciative për Drejtësi dhe Barazi INJECT dhe Iniciativa Kosovare për Stabilitet IKS organizojnë diskutimin publik për iniciativat e reja ligjore për Mbrojtjen e Grave. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Kosova Women 4 Women  në bashkëpunim me Departamentin e Punës Sociale të Universitetit të Prishtinës organizon konferencën "Politikat në veprim kundër dhunës në baza gjinore". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministër i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton kërkesën për shtim të mjeteve buxhetore për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë në Projektligjin për Buxhet për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me Fabian Salvioli raportues special i OKB-së për promovimin e së vërtetës, drejtësisë, dëmshpërblimit dhe garancive për mospërsëritje të shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe të së drejtës ndërkombëtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Agjencia e Punësimit në bashkëpunim me GIZ Kosova, Universitetin e Prishtinës dhe Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare organizojnë ceremoninë e hapjes së edicionit të shtatë të Panairit Kombëtar të Punës, Karrierës dhe Ndërmarrësisë. (Salla “1 Tetori”, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportet lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për Borxhin Shtetëror dhe Garancitë Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore organizon edicionin e dytë të Forumit të OZhQ-ve me titull ‘Koordinimi në mes të nivelit lokal dhe qendror të qeverisjes për zbatimin e Agjendës 2030'. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon konsultimin publik me qytetarë për planin e Mobilitetit Urban në Rahovec. (Hotel Park Plaza, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, nga fushëveprimi që mbulon Komisioni për Legjislacion. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban Kuvendin e VIII Zgjedhor Qendror. (Hotel Amazona, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit​ të Republikës së Kosovës në të cilën do të paraqitet në interpelancë me kryeministrin, Albin Kurti për çështjen: "Masat urgjente të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport mesituatën e krijuar në vend". (Kuvendi i Kosovës, ora 11:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, së bashku me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të vizitojnë Komunën e Kamenicës me ç ‘rast do të​ takohen me Kryetarin, Kadri Rahimaj. (Komuna e Kamenicës, ora 12:30)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, së bashku me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të vizitojnë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët, "Xhavit Ahmeti" në fshatin Hodonoc, Komuna e Kamenicës. (Objekti i Shkollës në fshatin Hodonoc, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, së bashku me Ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci do të jenë afër grave që udhëheqin biznese, znj. Ibadete Sadiku, znj. Kadrije Mustafa dhe znj. Emine Kërhanaj. (Kamenicë, ora 15:00)