12 Gusht 2022

Çmimet e naftës rriten pasi rënia e rezervave në SHBA

New York, 28 korrik - Çmimet e naftës janë rritur pas rënies së vlerësuar të rezervave të naftës së papërpunuar në SHBA duke shënuar një rikthim të kërkesës në vend.

Nafta e standardit ndërkombëtar Brent u tregua në 99,66 dollarë për fuçi mëngjesin e sotëm, me një rritje prej 0,2 për qind nga seanca e djeshme që u mbyll në 99,46 dollarë për fuçi.

Ndërsa standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua në 95,55 dollarë për fuçi, respektivisht me një rritje prej 0,6 për qind krahasuar me seancën e djeshme që u mbyll në 94,98 dollarë për fuçi.

Instituti Amerikan i Naftës (API) mbrëmë vonë njoftoi parashikimin për një rënie të inventarit të benzinës në SHBA për 4,03 milionë fuçi, duke tejkaluar pritjet e tregut për një rritje prej 1,12 milion fuçi.

Parashikimi i rënies kaq të madhe të inventarit sinjalizon rikuperimin e kërkesës në SHBA, duke lehtësuar shqetësimet e investitorëve për rënien e kërkesës, që nga ana tjetër mban çmimet më të larta.

Administrata e Informacionit për Energjinë (EIA) e SHBA-së do të publikojë të dhënat zyrtare të rezervave të naftës sot më vonë. Çmimet e naftës do të vazhdojnë të rriten nëse EIA-ja sinjalizon rënie të niveleve të rezervave.

Megjithatë, problemet e kërkesës akoma vazhdojnë mes pasigurive para vendimit të Rezervës Federale të SHBA-së për normat e interesit sot më vonë.

Një njoftim nga administrata e presidentit Joe Biden tha se do të lëshojë 20 milionë fuçi shtesë të naftës në tregun global nga Rezervat Strategjike të Naftës (SPR), duke u mbështetur në shitjet e përfunduara prej mbi 125 milionë fuçi nafte.

Duke përmendur një analizë të re nga Departamenti i SHBA-së, në njoftim theksohet se këto lëshime, të kombinuara me lëshime të koordinuara nga partnerët ndërkombëtar, kanë ulur çmimet deri në rreth 0,40 dollarë për gallon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë kompaninë “Rroni Fer” Sh.P.K. (Magjistralja Gjakovë-Prizren_kilometri i dytë, Objekti i ish-ndërmarrjes “Metaliku”, Gjakovë, ora 14:30)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Mbahet edicioni i parë i festivalit “MAL FEST”, i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. Festivali organizohet nga Komuna e Malishevës në bashkëpunim me  organizatën “Values for Better Future”.(parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)