04 Shkurt 2023

Çmimet e konsumit në Spanjë rriten për 9.8 për qind

Madrid, 31 mars - Instituti Kombëtar i Statistikave të Spanjës ka bërë të ditur se indeksi i çmimeve të konsumit në Spanjë është rritur në 9.8 për qind në mars krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Kjo është rritja më e lartë në nivel vjetor që nga viti 1985.

“73 për qind e inflacionit mund të shpjegohet me çmimet e rënduara të energjisë dhe ushqimeve, të cilat janë përkeqësuar nga lufta në Ukrainë”, tha sot kryeministri Pedro Sanchez para parlamentit.

Edhe para luftës në Ukrainë, Spanja është përballur me çmimet në rritje. Në shkurt, inflacioni arriti në 7.6 për qind.

Të martën, guvernatori i Bankës së Spanjës, Pablo Hernandez de Cos e quajti leximin e inflacionit të marsit "veçanërisht negativ" dhe "një rritje shumë e konsiderueshme".

Ai paralajmëroi se tregjet po parashikojnë që inflacioni do të vazhdojë dhe tha se ndikimi i luftës në Ukrainë do të nënkuptojë më shumë sesa thjesht rritje të çmimeve të ushqimit dhe energjisë.

“Ka pasur një rritje brutale të pasigurisë dhe pasiguria nuk është e mirë për të marrë vendime për investime apo konsum”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)