21 Tetor 2021

Çmimet e konsumit në Gjermani u rritën me 4,1 për qind

Berlin, 1 tetor - Norma e inflacionit në Gjermani shkoi mbi 4 për qind për herë të parë në gati 28 vjet, në shtator, por ekspertët thanë se nuk presin që kjo rritje e lartë të jetë tipar i përhershëm i ekonomisë më të madhe të Evropës.

Çmimet e konsumit në Gjermani u rritën me 4,1 për qind në shtator në krahasim me shtatorin 2020, sipas një vlerësimi fillestar nga Zyra Federale e Statistikave. Hera e fundit që shifra kaloi pragun prej 4 për qind ishte në dhjetor 1993, kur norma ishte 4,3 për qind.

Rritja e çmimeve të energjisë nxiti pjesën më të madhe të rritjes, pasi rimëkëmbja globale nga pandemia e koronavirusit të ri ka rritur kërkesën për naftë dhe lëndë djegëse të tjera, por ka pasur edhe rritje të fortë të çmimeve për ushqimet bazë.

Në shtator, sipas të dhënave paraprake, konsumatorëve iu desh të paguanin 14,3 për qind më shumë për energjinë në shtëpi dhe karburantin, sesa një vit më parë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2021 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me shoqaten e Familjeve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit për zgjidhjen e statusit të veprimtarëve invalidëve të plagosur para luftës çlirimtare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon edicionin e 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën “Ndikimi i dialogut me Serbinë në politikën e jashtme të Kosovës”. (Hotel Emerald, ora 10:30)

-  Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Ministria e Mbrojtjës organizon ceremoninë e betimit të rekrutëve të rijnë. (Kazerma e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit miraton listën e ngushtë të kandidatëve për Drejtor të Agjencisë Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet edicioni i trtë i festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 18:30)