07 Maj 2021

Çmimet botërore të ushqimit më lartat që nga vitit 2014

Romë, 9 prill - Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) ka njoftuar se si rezultat i rritjes 10-mujore, në mars çmimet botërore të ushqimit arritën mesataren e tyre më të lartë mujore që nga qershori i vitit 2014.

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO-s ishte mesatarisht 118.5 pikë në mars, me 2.4 pikë ose 2.1 për qind nga një muaj më parë, i udhëhequr nga fitime të mëdha të nën-indekseve të vajit bimorë, mishit dhe qumështit ndërsa ato të drithërave dhe sheqerit shënuan rënie.

Kjo shifër është një indeks i ponderuar nga tregtia që ndjek çmimet e tregut ndërkombëtar të pesë grupeve kryesore të produkteve ushqimore.

Indeksi i çmimit të vajit bimorë u rrit 8 për qind ndër muaj për të arritur kulmin gati 10-vjeçar në mars ndërsa çmimet e vajit të sojës filluan të rriten ndjeshëm për shkak të perspektivave të kërkesës së madhe nga sektori i biodizelit.

Indeksi i Çmimeve të Qumështit FAO u rrit 3.9 për qind nga muaji i kaluar, ku çmimet e gjalpit u rritën në një mënyrë nga furnizimet e shtrënguara në Evropë të shoqëruara me rritjen e kërkesës në pritje të rimëkëmbjes së sektorit të shërbimit ushqimor.

Muajin e kaluar, indeksi i çmimit të mishit u rrit 2.3 për qind nga shkurti, me importet nga Kina dhe rritjes së shitjeve të brendshme në Evropë.

Indeksi i Çmimeve të Drithërave FAO ra me 1.8 për qind në bazë mujore në mars, por ende qëndron në 26.5 për qind më i lartë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, thuhet më tej.

Akoma më shumë se 30 për qind për qind mbi nivelin e tij të mëparshëm, indeksi i çmimit të sheqerit ra me 4.0 për qind gjatë të njëjtës periudhë, i shkaktuar nga perspektivat e eksporteve të mëdha nga India.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)