26 Shtator 2021

Bursat amerikane mbyllen në rritje

New York, 3 prill - Treguesit Dow Jones dhe SP500 u rritën të enjten, falë shifrave pozitive ekonomike, por Nasdaq mbeti në vend, pasi investitorët hoqën qafe aksionet e Research in Motion, pas publikimit të rezultateve të saj negative.

Ankthi mbi raportin e punësimit që publikohet të premten i mbajti, sidoqoftë, fitimet të kufizuara.

Tregjet amerikane do të jenë të mbyllura të premten për festën e së Premtes së mirë, kur të lëshohet raporti mbi papunësinë për muajin mars, prandaj disa investitorë zgjodhën të grumbullonin fitimet përpara fundjavës së gjatë të Pashkëve, duke e përmbysur rritjen me 1 përqind që njohën më herët bursat.

Indeksi mesatar industrial Dow Jones u rrit 0,65 përqind, indeksi SP500 u rrit 0,74 përqind, ndërsa indeksi i përbërë Nasdaq u rrit 0,19 përqind.

/Scan Tv/

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)