07 Shkurt 2023

Bitcoin rikthehet pasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave

Londër, 24 shkurt - Vlera e Bitcoin-it është rikthyerpasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave pasi tensionet në rritje midis Rusisë dhe Ukrainës larguan investitorët nga asetet e rrezikshme drejt atyre më të sigurta, kah metalet e çmuara.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut, shënoi rënie në 36,404 dollarë të martën, niveli më i ulët që nga 28 janari.

Kjo shënoi një rënie javore prej 18.3 për qind që nga 15 shkurti, kur Bitcoin u mbyll me 44,559 dollarë.

Në orët e mëngjesit, çmimi i Bitcoin-it tregtohej me 38,904 dollarë, me një fitim ditor prej 3 për qind.

Vlera totale e tregut të kriptove ishte gjithashtu në 1.76 trilion dollarë me një rritje ditore prej 4.5 për qind.

Gjithashtu dhe Ethereum pa një rimëkëmbje, duke arritur një fitim ditor prej 6.9 për qind në 2.720 dollarë.

Altcoini më i madh në botë për nga vlera e tregut regjistroi rënie të çmimit të saj me 21.4 për qind brenda një jave në 2.500 dollarë të martën.

Metalet e çmuara, nga ana tjetër, përjetuan një zmbrapsje nga nivelet e tyre të larta mujore.

Ari ishte në 1,895 dollarë për ons me një rënie prej 0.17 për qind, pasi u ngjit të martën deri në 1,914 dollarë, niveli më i lartë i saj që nga 1 qershori i vitit të kaluar.

Argjendi më parë ra në 24,03 dollarë për ons, duke u ulur krahasuar me nivelin e lartë të seancës së mëparshme prej 24,37 dollarësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)