31 Janar 2023

Bie çmimi i naftës

New York, 23 qershor - Çmimet bruto të naftës u ulën të martën mes përshkallëzimit të marrëdhënieve SHBA-Kinë dhe shqetësimeve për rreziqet e valës së dytë të koronavirusit.

Standardi ndërkombëtar i naftës së papërpunuar Brent tregtohet me 42.80 dollarë për fuçi me një rënie prej 0.65 për qind pas mbylljes të hënën me 43.08 dollarë për fuçi.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) ishte në 40,41 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë duke shënuar një humbje prej 0.12 për qind pasi u mbyll një ditë më parë me 40,46 dollarë për fuçi.

Këshilltari i tregtisë i Shtëpisë së Bardhë, Peter Navarro, tha të hënën se marrëveshja tregtare e fazës së parë midis SHBA-ve dhe Kinës ka "mbaruar", në një intervistë për rrjetin amerikan Fox News, duke shtuar se "Ata erdhën këtu më 15 janar për të nënshkruar marrëveshjen tregtare, dhe kjo ndodhi plot dy muaj pasi ata e dinin që virusi ishte përreth".

Komentet e Navarros shkaktuan shitje në tregun e aksioneve në SHBA dhe rënie të çmimeve të naftës së papërpunuar përpara se ai të pretendonte se komentet e tij ishin nxjerrë jashtë kontekstit.

"(Komentet e mia) nuk kishin aspak lidhje me marrëveshjen tregtare të fazës së parë, e cila vazhdon të ekzistojë. Unë thjesht po flisja për mungesën e besimit që ne kemi tani në Partinë Komuniste Kineze, pasi ata gënjyen për origjinën e virusit të Kinës duke lejuar shtrirjen e pandemisë në botë", shpjegoi ai në një deklaratë.

Investitorët mendojnë se çdo tension midis SHBA-ve dhe Kinës, dy ekonomive më të mëdha në botë dhe konsumatorëve të naftës, mund të shkaktojë një perspektivë më të dobët globale ekonomike dhe vlerësim të kërkesës së naftës për këtë vit dhe deri në vitin 2021.

Ekonomia globale dhe kërkesa e përgjithshme e naftës në të gjithë botën pritet të ulet për gjysmën e parë të këtij viti për shkak të COVID-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00