23 Tetor 2021

Tregti

Tregtia botërore me rënie rekorde prej 12 për qind

Vjenë, 25 shkurt - Tregtia Botërore është zvogëluar për 12 për qind në vitin 2009. Këtë e deklaroi kryetari i Organizatës Botërore Tregtare, Paskal Lami, duke shtuar se si rezultat i krizës ekonomike, tregtia globale e ka shënuar... Lexo

Spykers përfundimisht blen Saab-in

Stokholm, 24 shkurt - Tani është e qartë se Spykers përfundimisht ka blerë kompaninë e automobilave Saab, meqë kontrata e fundit me GM është... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021 - Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku do të vizitojnë Kinemanë e parë të Prizrenit, ku ka filluar projekti i restaurimit të kësaj ndërtese. (Objekti i kinemasë së vjetër të Prizrenit në afërsi të zyreve të shoqatës Esnaf, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)