06 Dhjetor 2021

Tregti

Dogana parandalon pesë raste kontrabandimi

Prishtinë, 7 qershor - Njësitet e Doganës së Kosovës gjatë ditës së djeshme kanë parandaluar disa raste të kontrabandës me naftë, cigare dhe një rast me armë. Në regjionin e Mitrovicës njësitet e Doganës... Lexo

Shitje më e mirë automobilave në Suedi

Stokholm, 5 qershor - Ekonomia suedeze po shkon duke u forcuar. Tani Bil Sweden përsëri ngriti prognozën e shitjes së automobilave. Vitin e kaluar u regjistruan 213 000 automjete... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2021 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Shërbimi Korrektues i Kosovës organizon ceremoninë e njëzetedyvjetorit të themelimit të  Shërbimit Korrektues të Kosovës. (Objekti i ish-Pallatit të Shtypit, “Rilindja”, Amfiteatri i Madh, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e pranim dorëzimit të detyrës të Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj. (Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës prezenton hulumtimin “Vlerësimi i nevojave të familjeve të skemes sociale”, qëllimi i të cilit është paraqitja e një pasqyre të qartë të gjendjes sociale reale në Prishtinë, dhe ndërtimi i politikave për përmirësimin e gjendjes aty ku ka nevojë. (objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 11:30)

- Gupi i iniciatives “Dikur ja sheh hajrin” të udhëhequr nga të rinjtë e Gjakovës organizojnë aktivitet sensibilizues për mungesën e hapësirave për të rinjtë në komunën e Gjakovës. (Gjakovë, ora 12:30)

- Grupi i vullnetarëve "Besa Besë” mban konferencë për medie ku do të ndajë mirënjohje për  Mimoza Kusari Lila e cila ka qenë zyrtare e parë e RKS që ka aplikuar masa të reciprocitetit për Serbinë dhe BH, ora 13:30

- Hapet ekspozita me dokumente arkivore dhe fotografi ekskluzive nga jeta dhe vepra e Hasan Prishtinës. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e parë inaguruese e Kuvenit të Komunës së Istogut. (Salla e Kuvendit të Komunës së Istogut, ora 16:00)

- Promovohet libri “200 Këngë nga opusi muzikor i kantautorit Ilir Shaqiri” me autor Korab Shaqiri. (Salla e Përurimeve në librarinë Dukagjini në Prishtinë, ora 18:00)