20 Maj 2022

SHBA anulon 2700 fluturime për shkak të stuhisë dimërore

Washington, 17 janar - Linjat ajrore anuluan mbi 2700 fluturime në Shtetet e Bashkuara të dielën ndërsa një stuhi dimërore filloi të përshkonte të dielën bregun lindor të Shteteve të Bashkuara, sipas faqes së internetit FlightAware.com që regjistron të dhënat e fluturimeve.

Mbi 1500 fluturime u shtynë.

Agjencia American Airlines pati 600 fluturime të anuluara. Pothuajse 95% e fluturimeve nga aeroporti ndërkombëtar i Karolinës së Veriut, u anuluan, sipas FlightAware.

American Airlines po u jep mundësi udhëtarëve të riprenotojnë fluturimet pa pagesë shtesë.

Një stuhi e madhe dimërore do të prekë pjesën lindore të Shteteve të Bashkuara të dielën deri të hënën, tha Shërbimi Kombëtar i Motit.

Guvernatori i Xhorxhas, Brian Kemp, shkruante të dielën në Twitter se njerëzit duhet të shmangin udhëtimet jo të domosdoshme në zonat e prekura nga stuhia. Guvernatorët e Xhorxhias, Virxhinias, Karolinës së Veriut dhe Karolinës së Jugut kishin shpallur gjendje emergjence për shkak të stuhisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)