08 Maj 2021

Ryanair do të pësojë mbi 1 miliard dollarë humbje shkaku i koronavirusit

Dublin, 2 shkurt - Kompania ajrore "Ryanair" me qendër në kryeqytetin e Irlandës, Dublin, për shkak të kufizimeve të udhëtimit në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në vitin fiskal 2020 pritet të pësojë humbje prej mbi 1 miliard dollarë.

Në njoftimin e "Ryanair" thuhet se fluturimet e kompanisë në muajt tetor, nëntor dhe dhjetor të vitit 2020 janë zvogëluar me 78 për qind.

"Ryanair" në vitin fiskal 2020 që filloi në prill 2020 dhe do të përfundojë në mars 2021 do të pësojë humbje prej 850 milionë euro (1.03 miliard dollarë) deri 950 milionë euro.

Njoftimi rikujton se qeveria ka rritur kufizimet e udhëtimit për shkak të pandemisë ndërsa viti fiskal mes periudhës prill 2020-mars 2021, pritet të bëhet viti më i vështirë i kompanisë në 35 vitet e fundit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)