04 Shkurt 2023

Punonjësit e transportit në Londër hyn në grevë, kërkojnë rritje pagash

Londër, 19 gusht - Rrjeti i transportit të Londrës pritet të paralizohet sot pasi punëtorët e metrosë dhe autobusëve në të gjithë Britaninë janë në grevë për shkak të pagave dhe kushteve të punës.

Të gjitha linjat e metrosë së Londrës pritet të preken sot, ku do të reduktohen shërbimet hekurudhore të udhëtarëve në kryeqytet dhe e autobusët në Londrën, ka njoftuar Transporti për Londrën (TFL).
ADVERTISING

Dhjetëra mijëra punëtorë në rrjetin e gjerë kombëtar hekurudhor dolën në grevë që prej ditës së djeshme dhe greva e tyre do të vazhdojë.

Sindikatat e transportit po organizojnë greva hekurudhore në të gjithë vendin këtë vit duke kërkuar paga dhe kushte më të mira pune për anëtarët e tyre, kërkesa që pasqyrojnë rritjen e kostos së jetesës të shkaktuar nga inflacioni, i cili nga ana e tij nxitet nga rritja e çmimeve të energjisë.

Të dhënat treguan inflacionin në 10.1% në korrik, niveli më i lartë që nga shkurti 1982, pasi rritja e kostove të energjisë për shkak të pushtimit rus të Ukrainës goditi konsumatorët drejtpërdrejt përmes faturave të tyre shtëpiake dhe indirekt përmes rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Kjo ka çuar në një përplasje midis kompanive, të cilat thonë se rritja e kostove dhe rënia e kërkesës po kufizojnë fuqinë e tyre negociuese, sindikatave, të cilat thonë se punëtorët e tyre nuk mund të jetojnë me pagat që po marrin dhe qeverisë, e cila është e shqetësuar për pagën e madhe. rritjet mund të nxisin inflacionin.

Punëtorët në industri të tjera britanike po planifikojnë gjithashtu greva. Këtu përfshihen avokatët, mësuesit, infermierët, zjarrfikësit dhe punëtorët në grumbullimin e mbeturinave, aeroportet dhe zyrat postare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)