06 Shkurt 2023

Plaçkitet me armë zjarri pika shitëse nr.1 e PTK-së

Prishtinë, 2 shkurt - Është sulmuar dhe plaçkitur me armë zjarri, pika e shitjes së PTK-së nr.1, prapa Teatrit Kombëtar në Prishtinë. Plaçkitja ka ndodhur të hënën mbrëma rreth orës 18:25 nga dy persona të panjohur.

Plaçkitësit e armatosur kanë hyrë më forcë në objektin e PTK-së duke kërcënuar me armë fillimisht punëtorin e sigurimit dhe më pas kanë plaçkitur punëtorët e shitjes në sportele.

Me këtë rast plaçkitësit kanë grabitur një shumë prej tre mijë eurosh nga punëtorët e sportelit, ndërkohë që nuk ka pasur të lënduar.

Pas plaçkitjes së dhunshme dy personat e armatosur kanë ikur në drejtim të panjohur. Policia menjëherë ka dalë në vendin e ngjarjes, ndërkohë që hetimet rreth këtij rasti janë duke vazhduar.

Kjo është plaçkitja e tretë që ndodh në pikat shitëse të PTK-së brenda dy muajve të fundit. Hera e fundit ishte sulmi me armë zjarri i pikws shitëse të PTK-së në Bushat të Drenasit, me ç‘rast persona të armatosur kanë kërcënuar punëtorët verbalisht, derisa kanë gjuajtur me revole dhe kallashnikov.

Një muaj më herët është sulmuar me armë zjarri, pika e shitjes së PTK-së nr.14 në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë. Tentim plaçkitja kishte ndodhur nga persona të panjohur, të cilët të armatosur kanë hyrë në lokalet e PTK-së dhe kanë sulmuar fizikisht punëtorin e PTK-së, i cili me këtë rast ka pësuar lëndime serioze në kokë.

PTK ka qenë muajt e fundit cak i plaçkitjeve dhe sulmeve nën kërcënimin e armëve në pikat e ndryshme të shitjes.

Me këtë rast, PTK edhe një herë kërkon nga të gjithë qytetarët e Kosovës që të ndihmojnë në ruajtjen e pasurisë së PTK-së, sepse ajo është pasuri e gjithë Kosovës.

Gjithashtu, PTK kërkon nga organet kompetente për rendin dhe sigurinë që të ndërmarrin të gjitha masat e duhura për kapjen e personave përgjegjës të shkatërrimit dhe sulmit të radhës ndaj kësaj pasurie, duke përfshirë edhe sulmuesit e mbrëmshëm në pikën e shitjes nr.1 në kryeqytet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)