08 Maj 2021

Numri i udhëtarëve në aeroportin Heathrow bie me 83 për qind

Londër, 13 prill - Numri i udhëtarëve në aeroportin më të madh të Londrës, Heathrow, u ul me 83 për qind muajin e kaluar.

Sipas deklaratës së bërë nga menaxhmenti i aeroportit, numri i udhëtarëve në Aeroportin Heathrow u ul me 83 për qind në 542 mijë në muajin mars 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ulja më e madhe në numrin e mbërritjeve ishte nga Amerika e Jugut, me një rënie prej 93,9 për qind. Muajin e kaluar, numri i pasagjerëve nga BE ra 84 për qind dhe numri i udhëtarëve nga vendet e Lindjes së Mesme ra 81 për qind.

Në tremujorin e parë të këtij viti, numri i pasagjerëve në Aeroportin Heathrow u ul me 88,5 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020 dhe u ul në 1,7 milion.

Pasagjerët nga vendet e përfshira në "listën e kuqe" brenda fushës së masave të kufizimit të zbatuara nga Mbretëria e Bashkuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19), duhet të qëndrojnë në karantinë në hotelet e aeroportit duke paguar çmimin e tyre për 2 javë.

Sipas të dhënave të Shërbimeve Shëndetësore Britanike (NHS), deri më tani rreth 10 mijë njerëz në vend kanë hyrë në karantinë në hotelet e aeroporteve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)