26 Shtator 2021

Ndërpritet greva e pilotëve tek Lufthansa

Berlin, 23 shkurt - Greva e pilotëve të shoqërisë ajrore Lufthansa u ndërpre. Kompania dhe sindikata e pilotëve Cockpit në negociata në Gjykatën e Punës në Frankfurt ranë dakord të rifillojnë menjëherë dhe pa kushte bisedimet për rrogat e pilotëve në Gjermani.

Qarkullimi ajror do të rifillojë qysh të sot. Sindikata zotohet të ndërpresë grevën deri në 8 mars dhe të thërrasë sërish në punë pilotët sot.

Këto rregulla vlejnë edhe për Germanwings dhe spedicionin, Lufthansa Cargo. Përmes grevës sindikata e pilotëve synonte të shmangte konkurrencën brenda kompanisë, e cila mund të lindë për shkak të shoqërive të lira bija të Lufthansës jashtë Gjermanisë.

Kaosi i madh që pritej dje në aeroportet gjermane nuk ndodhi. Shumë pasagjerë ishin përgatitur për grevën e paralajmëruar. Hekurudha gjermane vuri në dispozicion trena shtesë.

Një zëdhënëse e Lufthansës përmendi dëmin ndaj pasagjerëve dhe e cilësoi grevën të ekzagjeruar. Lufthansa thotë se pasagjerët brenda vendit po dërgohen në udhëtime të linjave të tjera ajrore.

Ndërkohë në Francë, kontrollorët e trafikut ajror pritet të hyjnë në grevë nesër. Pesë sindikata franceze kanë bërë thirrje për një grevë katërditore lidhur me planet për integrimin e kontrollit ajror evropian.

Punonjësit evropianë kanë shprehur shqetësimin se ky konsolidim do të sjellë si rezultat shkurtim vendesh pune dhe sigurimesh. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)