24 Maj 2022

Mali i Zi pritet të aplikojë sigurimin për kosovarët

Podgoricë, 28 maj - Pas mbi dy dekadash pritet që nga mesi i qershorit të hiqen polisat e sigurimit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.

Lëvizja  nga 15 qershori drejt Malit të Zi bëhet vetëm me TPL Plus apo karton i gjelbër, i cili po ashtu duhet paguar varësisht nga kubikazha e automjeteteve dhe koha e sigurimit vjetor që kanë veturat.

Pra ashtu sikur për Maqedoni edhe për në Malin e zi duhet shkuar me TPL Plus apo kartonin e gjelbër.

Miliona euro u janë shkaktuar shqiptarëve nga Kosova dhe atyre nga Mali zi gjatë vajtje-ardhjeve në Malin e Zi dhe Kosovë, por të cilat shpenzime nuk do të ulen sepse duhet paguar TPL Plus apo kartonin e gjelbër e cila ekziston gjithandetj.

Zëvendëskryeministrja e Kosovës Emilia Regjepi, tha për "Syri.net", se më në fund pas mbi 20 vjetësh qytetarët e Kosovës dhe ata nga Mali i Zi, do të lëvizin andej e këndej  pa pilcë të veçantë sigurimi.

Sipas saj pas arritjes së marrëveshjes pritet që të realizohet nënshkrimi nga 3 deri me 6 qershor dhe të fillon zbatimi i saj nga 15 qershori.

Sipas saj marrëveshje të reja pritet të bëhen edh eme shtete tjera.

Drejtori i Byrosë së Sigurimeve të Kosovës, Sami Mazreku,tha për "Syri.net", se BKS-ja ka autoritetin dhe autorizimin për të nënshkruar marrëveshje bilaterale mbi njohjen e politikave të sigurimit midis dy vendeve, në këtë rast me Malin e Zi, sipas tij kanë mbetur edhe disa çështje teknike, para nënshkrimit të marrëveshjes e cila do të ndodh në javën e parë të qershorit derisa zbatimi pritet të nisë nga 15 qershori.

Edhe drejtori i Byrosë së Siguruesve të Malit të Zi Boris Shaban, ka treguar se kanë komunikuar me kolegët nga BKS, për t’i gjetur mënyrat  alternative e zgjidhjes së  kësaj çështjeje, por ka shumë detaje teknike që duhet të zgjidhen përpara nënshkrimit të një marrëveshjeje të mundshme

/syri.net/

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 maj 2022

- Koalicionit për Transparencë dhe Integritet i themeluar dhe mbështetur nga KFOS-i, do të organizojë tryezë me temën “Pazari me tema të diplomës” ku do të diskutohet lidhur me shit-blerjen e temave të diplomës. (Biblioteka Kombëtare Universitare e Kosovës, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës” ku të ftuar janë edhe Kryesuesi i Brodit dhe Kryeshefi ekzekutiv i KEK-ut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin e Projektligjit për mbrojtjen e ajrit dhe Projektligjin për Akcizën në Produktet e Duhanit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim mban dëgjim publik për Projektligjin për Produktet Biocide. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës organizon ceremoninë e shpërndarjes së pajisjeve bujqësore, projekt i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Stadiumi i Qytetit në Shtime, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Sanitar të Kosovës dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Osman Buleshkaj, konsulent i GIZ prezanton Sistemin e Arsimit Parauniversitar në Kosovë, para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- OJQ Aktiv prezanton publikimin “Rekomandime për kornizën e politikave mbi zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet debati me temën “Liritë e mediave dhe pozita ekonomike e gazetarëve në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së, të IADK-së dhe të Komunës së Shtimes vizitojnë Florije Bislimin, njëra nga përfitueset e projektit “Mbështetja në punësimin e të rinjve dhe grave në zonat rurale përmes zhvillimit të bujqësisë”. (Fshari Godanc në Shtime, ora 11:40)

- Në kuadër të programit dhe ekspozitës Babylonian Vision të artistes Nora Al-Badri qe qëndron e hapur në Galeria 17 mbahet diskutim me temë "Dekolonializimi i artefakteve. Demokratizimi i muzeve". (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Kryetari i Komunës, Alban Hyseni, do të marrë pjesë në takimin e organizuar nga Rrjeti i Biznesit të Globit. (Vali Ranch në Gjilan, ora 18:30)