06 Shkurt 2023

Lufthansa blerësi më serioz për Kroatia Airlines

Zagreb, 15 shkurt - Blerësi më serioz i aviotransportuesit kroat Kroatia Airlines, është partnerja shumëvjeçare Lufthansa, e cila më së mirë përballoi krizën ekonomike, lajmëroi Bgnes.

Kroatia Airlines për dallim nga JAT ka gjasa më të mëdha për t`u shitur, për shkak se kompania nuk është aq e madhe që të nevojitet transformim i plotë për t`u bërë profitabile.

“Kroatia Airlines është në situatë shumë të mirë nga JAT-i, i cili është i organizuar si “dinosaur” nga kohërat e kaluara, por nëse privatizohet, pronarët e rinj do të kërkojnë ndryshime të rëndësishme. Ne kërkojmë tregje të reja dhe kemi projekte në horizont, ndaj lajmi i mirë është se ndihet përmirësimi në treg për 5 deri 6 për qind”, deklaroi Zeno Singer, bashkëpronar i Dubrovnik Airlines-it kroat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)