27 Janar 2023

Linjat ajrore të SHBA-së heqin detyrimin e maskave në fluturimet e brendshme

New York, 19 prill - Katër kompanitë kryesore të transportit ajror të SHBA-së njoftuan heqjen e detyrimit të mbajtjes së maskave të zbatuar në fluturimet e brendshme, në përputhje me vendimin e fundit të gjykatës federale.

Shfuqizimi erdhi pas vendimit të gjykatës federale në SHBA, e cila anuloi rregulloren që zgjati detyrimin për mbajtjen e maskave në linjat ajrore dhe mjetet e tjera të transportit publik deri më 3 maj.

Kompanitë United, Delta, American dhe Southwest, të cilat cilësohen si katër firmat më të mëdha ajrore në vend, njoftuan se kanë hequr detyrimin për të mbajtur maska në fluturimet e brendshme në përputhje me vendimin e gjykatës.

Në një deklaratë pas vendimit të gjykatës, Administrata e Sigurisë së Transportit të SHBA-së njoftoi se do të ndërmarrin hapat e nevojshëm për të hequr shpejt detyrimin e maskave.

Rregullorja e maskave, e cila ka shkaktuar polemika midis Demokratëve dhe Republikanëve për një kohë të gjatë në SHBA, u zgjat javën e kaluar nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) deri më 3 maj, me çka Republikanët reaguan ndaj vendimit.

Në një deklaratë të datës 13 prill, CDC tha se kishte përsëri një rritje të rasteve të COVID-19, kështu që do të vazhdojë të jetë e detyrueshme për pasagjerët që përdorin autobusë, tragete dhe metro, si dhe transportin ajror, të mbajnë maska deri të paktën deri më maj 3.

Vendimi në fjalë shkaktoi polemika, pasi shumë shtete të SHBA-së nuk kishin detyrim maskash ​​në restorante dhe qendra tregtare. Drejtuesit e kompanive ajrore që operojnë në SHBA i dërguan një letër presidentit amerikan Joe Biden në mars, duke kërkuar që të hiqet kërkesa për maska ​​në avionë.

Vendimi i CDC-së u anulua nga gjykata federale në Florida dhe u theksua se CDC kishte tejkaluar kompetencat e saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)