26 Shtator 2021

Kontrollorët e trafikut ajror në Francë dhe Greqi në grevë

Paris, 23 shkurt - Në Francë sindikata e kontrollorëve të trafikut ajror ka bërë thirrje për këtë të martë për një grevë. Arsyeja është plani i qeverisë për bashkimin e institucionit të mbikqyrjes ajrore me atë në Gjermani, Zvicër dhe vendet e Beneluksit.

Për këtë arsye në aeroportet e Parisit Orly dhe Charles de Gaulle do të ketë anulime të gjysmës së fluturimeve të parashikuara. Kontrollorët francezë të trafikut ajror duan të mos paraqiten në punë deri ditën e shtunë.

Në Greqi është planifikuar pas mbrëmjes së sotme një grevë 24 orëshe ku marrin pjesë edhe kontrollorët e trafikut ajror. Greva drejtohet kundër programit të kursimit të qeverisë, të udhëzuar nga BE-ja.

Ndryshe greva e pilotëve  të shoqërisë ajrore Lufthansa është ndërprerë. Sindikata e pilotëve Cockpit dhe kompania ranë dakord të rifillojnë menjëherë dhe pa kushte bisedimet për rrogat e pilotëve në Gjermani.

Deri më 8 mars sindikata e pilotëve sipas marrëveshjes nuk do të organizojnë grevë të re. Sipas të dhënave të kompanisë së fluturimeve Lufhansa, tani për tani vazhdon të jetë në fuqi plani emergjent i fluturimeve. Për shkak të grevës u pezulluan rreth 900 fluturime të koncernit dhe shoqërive bija Germanwings dhe të spedicionit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në edicionin e tretë "Race for the Cure" të organizuar nga shoqata e pacientëve të kancerit të gjirit Renesansa. (Ura e Arastës, ora 10:00)

- Federata e Pingpongut organizohen 2 xhirot e radhës në Superligën e Meshkujve dhe 2 xhiro në Superligen e femrave. (Shkolla 'Motrat Qiriazi' në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i trete i Race for the Cure Kosova 2021, në Prizren. (Sheshi i Lidhjes se Przrenit, ora 10:00)