25 Tetor 2021

Ismajli inspekton punimet në projektin e rrugës “Skifter Arifi”

Gjilan, 23 prill - Rruga “Skifer Arifi” në Gjilan është në fazën finale para asfaltimit me të gjitha elementet përcjellëse, projekt ky që kap vlerën e afro 220 mijë euro.

Nënkryetari i Komunës, Arbër Ismajli, ka thënë se kjo është një rrugë e cila e lehtëson jashtëzakonisht shumë qarkullimin e qytetarëve.

“Edhe përkujdër asaj që Gjilani është duke u ballafaqur me pandeminë, projektet infrastrukturore nuk po ndalen. Falë angazhimit të drejtorit Naser Korca dhe ekipit të tij, ky dhe projektet tjera po marrin formë sipas planifikimit”, ka thënë Ismajli, teksa ka konfirmuar se do të përfundohet të gjitha projektet në infrastrukturë, të parapara sipas kalendarit të investmeve.

Drejtori i Shërbimeve Publike, Naser Korca, ka njoftuar se ky projekt pritet të përfundojë brenda dy javësh, derisa konfirmoi edhe realizimin e projekteve në fshatra e lagje tjera.

“Është duke u punuar në infrastrukturë në LivoÒ« të Epërm, do të vazhdojmë në LivoÒ« të Ulët, Maliishevë të Epërme, rrugën Zabel-Uglarë, rrugën “Enver Miftari” në qytet dhe do të iniciojmë edhe projekte të tjera”, ka thënë KorÒ«a.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2021

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton në parim Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.04/L-089 për deminimin Humanitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studim Kritikë Veprim, mban aksion simbolik. (Para Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton propozim-vendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe formon grupin punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Bëhet lasnimi i projektit “Përfshirja e grave në tryezën negociuese në Kosovë”, mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Shtëpia e Evropës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”, formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trepçën, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet simpoziumi shkencor “Muhaxhirët nëpër vite 1877/78 – 2021”. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve të artit pamor për vitin 2020. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Hajrulla Çeku, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga organizon lansimin e edicionit të tretë të Revistës ZA që prodhohet nga fondacioni me përkrahjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë përmes Planit të Tretë Kombëtar të Italisë për Gra, Paqe dhe Siguri. (Libraria Dukagjini në Sheshin “Nënë Tereza”, ora 18:00)