06 Dhjetor 2022

Anulohen fluturimet edhe nga Prishtina

Prishtinë, 17 prill - Zyrtarë të Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës bëjnë të ditur se gati të gjitha fluturimet e parapara për ditën e sotme janë anuluar, si pasojë e reve të hirit të vullkanit që shpërtheu në Islandë.

Drejtori i Aeroportit Ndërkombëtarë të Prishtinës, Agron Mustafa ka thënë se sot nga Aeroporti i Prishtinës janë realizuar vetëm dy fluturime. Sipas Mustafës nga 37 fluturime që parashiheshin 35 janë anuluar për shkak të kaosit të trafikut ajror si pasojë e reve të hirit vullkanik nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës.

"Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës anuloi rreth 37 fluturime të planifikuar për sot, pas mbylljes së aeroporteve të shteteve, në drejtim të të cilave ishin paraparë fluturimet Zvicër, Gjermani, Francë, Slloveni e ndonjë vend tjetër."

Linja e vetme ajrore që është realizuar nëpërmjet Aeroportit të Prishtinës është ajo me Turqinë, ndërsa në orët e mëngjesit janë realizuar dy fluturime të tjera një për në Tiranë dhe një për në Kroaci.

Humbjet financiare që shkakton anulimi i fluturimeve në aeroportin e Prishtinës është rreth 100 mijë euro në ditë.

"Humbjet financiare nuk janë të vogla për momentin mirëpo unë presë që këto humbje financiare të rikoperohen në ditët në vazhdim sepse të gjitha ato bileta të cilat janë shitur edhe pse nuk realizohen sot do të realizohen në ditët  në vazhdim  ashtu si të jetë situata", tha Agron Mustafa, Drejtor i Aeroportit të Prishtinës.

Mustafa ka thënë se në bazë të inflacioneve të para nuk pritet fluturime brenda 18 orëve të ardhshme.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)