18 Qershor 2021

Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar jep donacion 5 vetura për ATK-në

Prishtinë, 9 qershor - Sot në Drejtorin e Hetimeve Tatimore dhe Inteligjencës në ATK, Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë ka dhuruar 5 vetura, të cilat do të jenë në dispozicion për shfrytëzim nga kjo drejtori.

Të pranishëm në ceremoninë e pranimit të këtij donacioni ishin përfaqësuesi i Administratës Tatimore dhe Doganore të Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë Simon Woodcock, zv. Ministër i Financave, Punës dhe Transfereve Ilir Kapiti dhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj.

Zv. ministri Kapiti, tha së mbështetja nga një vend siç është Mbretëria e Bashkuar është çdoherë e mirëseardhur, pasi që nga ofrimi i përkrahjes së deritanishme kemi pasur rezultate të shumta, sidomos në fushën e hetimeve tatimore, e cila padyshim ka nevojë që të ketë përkrahje profesionale dhe proceduarale, pasi që kemi të bëjmë me një fushë tejet të ndjeshme.

Simon Woodcock, u shpreh i kënaqur me gatishmërinë e stafit të DHTI-së për të krijuar bashkëpunim dhe njëkohësisht për të marrë sa më shumë ekspertiza nga ana e tyre.

Woodcock, potencoj se përkrahja e tyre nuk do të mungoj dhe se ende kanë shumë ekspertiza për ti ofruar këtij departamenti.

E nga ana tjetër, drejtori Murtezaj falënderoj shtetin mik për bashkëpunimin dhe në këtë rast edhe dhurimin e këtyre veturave, të cilat do të jenë mundësi e mirë në zhvillimin e sa më shumë aktiviteteve që ka DHTI.

Murtezaj njëherit përmendi edhe mbështetjet e tjera që ambasada ka dhënë, në ekspertizat e ofruara, si dhe në ngritjen e kapaciteteve teknike të DHTI-së duke ofruar pajisjet, veglat analitike si dhe trajnim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)