06 Dhjetor 2022

AKR: koncesionimi i aeroportit nuk është në favor të Kosovës

Prishtinë, 17 maj - Aleanca Kosova e Re (AKR) ka reaguar lidhur me defektet të cilat e kanë përcjellë dhe po e përcjellin koncesionimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës.

Zëvendespresidentja e AKR-së, Mimoza Kusari-Lila lidhur me privatizimin e aeroportit ka thënë se ky proces, nuk është në favor të Kosovës dhe qytetarëve të saj për arsyet përqindja e fitimit është ajo që e përcakton fituesin.

\"Çdo operator ekonomik, e di se deklarimin e fitimit, e përcakton kompania në varësi nga shpenzimet e bëra. Prandaj nuk është përqindja në fitim, ajo e cila duhet të percaktojë fituesin, por vlera minimale e përcaktuar, bazuar nga shifrat e fitimit të realizuar deri më tani\", ka theksuar Kusari.

Vlera e investimeve sipas saj është e përcaktuar pa asnjë plan të detajuar nga ana e ekipit përgaditor për koncesionimin e aeroportit. \"Flitet për vlerë mbi 100 milion Euro pa asnjë plan dhe pa verifikim të parametrave dhe specifikacioneve të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës\".

Njëherit Kusari ka theksuar se kriteret e përzgjedhjes së kompanive të cilat kualifikohen për të marrë pjesë në tender, përjashtojnë kompanitë me emër dhe renome. Kjo sipas saj ka bërë të mundur faktin që dhjetë vite pas luftës Kosova nuk ka kompani me renome të cilat fitojnë projekte në vendin tonë.
 
Ajo ka thënë se Kosova përfundon me kompani të cilat kanë të kaluar të dyshimtë apo për të cilat duhet të bëhen hulumtime shtesë dhe për të cilat nuk është bërë ndonjë analizë e detajuar mbi origjinën e parasë dhe përvoja e punës së tyre.

Po ashtu Kusari ka vlerësuar se në momentin kur Ministria është nën hetime nga zyrtarët e saj ndahen tendera dhe vazhdojnë procese të cilat në një të ardhme mund të jenë subjekte të mëtejshme të hetimeve.
 
\"Edhe një here, shprehim pakënaqësinë tonë në lidhje me këtë proces dhe mungesën e plotë të transparencës me dhënien në koncesion të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës dhe menaxhimin e përgjithshëm të pronës publike\", ka pohuar Kusari - Lila. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)