08 Maj 2021

13 mijë punonjës rrezikojnë punën në American Airlines

New York, 4 shkurt - Aviokompania e SHBA-së, American Airlines njoftoi se mund të nxjerrë me leje pa pagesë 13 mijë punonjës të saj për shkak se koronavirusi i ri (COVID-19) vazhdon të ndikojë negativisht ndaj sektorit.

Në një mesazh për punonjësit lidhur me çështjen nga drejtuesi i lartë Doug Parker dhe presidenti i "American Airlines", Robert Isom thuhet se kanë kaluar pothuajse 5 javët e para të vitit 2021 dhe se situata është e ngjashme me vitin 2020.

Shpërndarja e vaksinës kundër COVID-19 nuk është aq e shpejtë sa pritet, thuhet në mesazhin në të cilin njoftohet se edhe kufizimet e reja të vendosura në udhëtimet ndërkombëtare kanë ulur kërkesat.

Më tej bëhet e ditur se ekziston rreziku që 13 mijë punonjës të nxirren në leje pa pagesë pasi me 31 mars do të përfundojë edhe paketa e ndihmës për kompanitë ajrore.

"American Airlines" në tetor të vitit të kaluar nxori me leje pa pagesë 19 mijë punonjës të saj ndërsa në dhjetor të vitit të kaluar i thirri sërish punonjësit me mbështetjen e siguruar për sektorin e kompanive ajrore.

Kompania ajrore ka njoftuar se ka humbur 8.9 miliardë dollarë në vitin 2020 për shkak të ndikimit të pandemisë së COVID-19.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)