17 Janar 2022

UBT inauguron Qendrën e Teknologjisë 5G

Prishtinë, 9 nëntor - Universiteti për Biznes dhe Teknologji (UBT) organizon sot ceremoninë solemne të inaugurimit të Qendrës së Teknologjisë 5G, të njohur ndryshe si 5G Testbed, e para e këtij lloji në rajonin e Ballkanit Perëndimor.  

Ceremonia do të mbahet në Parkun Shkencor dhe Inovativ të UBT-së në Lipjan në të cilën do të marrin pjesë përfaqësues të lartë të institucioneve të Kosovës.

Po ashtu, në këtë ceremoni do të marrin pjesë përfaqësues të organizatave vendore dhe ndërkombëtare.

Ambasadorja e Finlandës në Kosovë, znj. Pia Stjernvall, e cila do të mbajë një fjalë rasti.

Qendra 5G do të prezantohet nga Presidenti i UBT-së, Edmond Hajrizi, i cili bashkë me ambasadoren znj.Stjernvall dhe përfaqësues të institucioneve të Kosovës do të bëjnë edhe prerjen e shiritit të Qendrës Tekologjike 5G Testbed, e cila do të jetë një qendër unike kërkimi e cila lidh industrinë me teknologjinë e fundit.

Qendra 5G Testbed në UBT është krijuar si një mjedis unik testimi që bën të mundur hulumtimin e teknologjive të reja 5G dhe testimin e aplikacioneve të reja.

Mbulimi medial i kësaj ngjarjeje ka një rëndësi të madhe për ne, e besojmë se është edhe në interes te opinionit publik si një e arritur në fushën e teknologjisë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)