04 Shkurt 2023

Steve Jobs prezanton iPhone4

San Francisco, 9 qershor - Nga skena e WWDC 2010 në San Francisco, administratori i kompanisë Apple, Steve Jobs ka prezantuar krijesën më të fundit të shoqërisë që drejton prej vitesh.

Bëhet fjalë për telefonin iPhone 4 që cilësohet si një ekzemplar i rrallë pasi ka 58 % të përdorimit të browser, android 22,7% dhe Ram 8%. 9,3 mm dhe 24% më i lehtë se iPhone 3GS, kamer ballore, ekran 3.5 polësh, 326 pixel për pol dhe rezolucion 960x640.

Jobs zbuloi gjithashtu se brenda këtij telefoni ndodhet cipi A4 i përdorur për iPAD-in. Bateria e fuqishme mban deri në 10 orë për lidhjet wi-fi, 10 orë video, 40 orë muzikë dhe 300 orë telefonata.


Aktualisht telefoni mund të blihet vetëm në tregun amerikan, ndërsa në 24 qershor edhe në 5 vende të tjera. Gushti do “liberalizojë” shitjen e iPhone 4 edhe në 24 vende. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)