04 Shkurt 2023

Shkatërrohet rrjeti më i madh i hakerëve në botë

Madrid, 4 mars – Policia spanjolle shkatërroi rrjetin më të madh të hakerëve në botë, i cili ka infektuar 13 milionë kompjuterë në mbarë botën, ndërsa gjatë operacionit janë arrestuar tre persona.

Hakerët i kanë infektuar kompjuterët e personave fizikë nga të gjitha pjesët e botës, duke ua vjedhur të dhënat nga kartelat kreditore, emrat e shfrytëzuesve, parullat apo informat tjera të besueshme.

I ashtuquajturi rrjetë Mariposa për herët të parë është zbuluar në maj të vitit 2009 nga firma shtetërore kanadezë për mbrojtjen e informatave.

Tre të arrestuarit janë shtetas spanjollë të moshës prej 25 deri 31 vjeçe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)