31 Janar 2023

Qeveria amerikane padit Facebookun për monopol në treg

Washington, 17 dhjetor - Kompania më e madhe e medias sociale në botë është hedhur në gjyq.

Padia e ngritur nga qeveria amerikane kundër Facebookut me akuzat se ka penguar konkurrencën dhe ka kufizuar opsionet që u ofrohen konsumatorëve, pritet të ndiqet me vëmendje në mbarë botën.  

“Për afro një dekadë, Facebooku ka përdorur dominimin e tij dhe fuqinë e monopolit për të shtypur rivalët më të vegjël,” thotë prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James.

Komisioni Federal i Tregtisë dhe 48 prokurorë të përgjithshëm në të gjithë vendin dhe territoret amerikane njoftuan kohët e fundit padi kundër Facebookut ku e akuzojnë për monopol.

“Kjo kompani ka reduktuar zgjedhjet për konsumatorët, ka penguar novacionin dhe ka dobësuar mbrojtjen e privatësisë për miliona amerikanë,” tha zonja James.

Akt-padia e akuzon Facebookun se përdor politikat “blej apo varros”.

“Ose i blinte kompanitë që i shihte si konkurrencë e rrezikshme, ose i varroste duke shfrytëzuar qasjen e tij në të dhëna ose mjete të tjera për të dërrmuar konkurrencën dhe për të nxjerrë rivalët jashtë loje,” thotë analistja Sally Hubbard.

Për shembull, bleu aplikacionin WhatsApp dhe platformën Instagram për të reduktuar konkurrencën, thotë akt-padia.

Në një deklaratë, zyrtarë të Facebookut e quajnë të shtrembëruar këtë interpretim, duke nënvizuar se Komisioni Federal i Tregtisë dhe Komisioni Evropian vetë e miratuan blerjen e këtyre shërbimeve.

“Paditë për eliminim të konkurrencës zakonisht mbështeten në argumentin se është dobësuar përfitimi i përbashkët, ka rënë cilësia apo prodhimi, janë rritur çmimet. Mendoj se do të jetë shumë e vështirë të vërtetohet se Instagrami ka pësuar keqësim sepse u ble nga Facebooku, kur në fakt duket se e ka forcuar novacionin dhe popullaritetin e tij,” thotë profesori i së drejtës në Universitetin George Mason, John Yun.

Megjithatë, disa kritikë të Facebookut thonë se një analizë e punës së këtij gjigandi të medias sociale ka qenë e nevojshme prej kohësh, pasi kjo kompani ka në duar sasi kolosale të dhënash të konsumatorëve.

“Përdoruesve nuk u pëlqen që të dhënat e tyre po shfrytëzohen në këtë mënyrë nga Facebooku, apo për faktin që ka kaq shumë dizinformim. Nëse konsumatorët do të kishin një alternativë të mirëfilltë, Facebooku do ta ndjente më shumë presionin për t’u përmirësuar,” thotë analistja Charlotte Slaiman.

Charlotte Slaiman punon për organizatën “Public Knowledge,” e cila po punon për krijimin e një agjencie rregullatore për aktivitetin dixhital.

“Këto kompani kanë një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë tonë, megjithatë nuk ekziston një agjenci rregullatore që i mbikqyr. Kjo detyrë i është lënë Kongresit, apo autoriteteve që luftojnë monopolet. Kjo është e pamjaftueshme,” thotë zonja Slaiman.

Ndjekja e suksesshme penale e Facebookut do të ndikonte tek përdoruesit e tij në mbarë botën, thotë Bill Kovacic ish-komisioner në Komisionin Federal të Tregtisë.

“Do t’u ofrojë më shumë alternativa për zgjedhje dhe do të rrisë rivalitetin gjë që nxit konkurrencën në mënyra që mund të na çudisin, duke krijuar novacione që nuk janë në ekzistencë aktualisht,” thotë zoti Kovacic.

Për 2.7 miliardë përdoruesit e Facebookut në botë, kjo mund të nënkuptojë më shumë mundësi për të vendosur se si lidhen dhe veprojnë në këto rrjete.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00