04 Shkurt 2023

Nintendo me fitim prej 4.4 miliardë dollarë n2020

Tokio, 7 maj - Prodhuesi japonez i konzollave dhe video-lojërave Nintendo rriti fitimin neto në 480.3 miliardë jen (4.4 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, një rritje prej 85.7 për qind nga një vit më parë.

Kompania me bazë në Kjoto publikoi fitim rekord në vitin fiskal që përfundoi më 31 mars 2021, pas rritjes së kërkesës për produktet e tyre gjatë pandemisë së koronavirusit (COVID-19).

Kompania shënoi rritje të shitjeve prej 34.4 për qind në 1.76 trilionë jen (16.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, ndërsa fitimi operativ u rrit me 81.8 për qind në 640.6 miliardë jen (5.8 miliardë dollarë).

Kompania japoneze shënoi fitim rekord neto prej 279 miliardë jen (2.55 miliardë dollarë) në vitin 2008.

Nintendo pret një fitim neto prej 340 miliardë jen (3.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2021.

"Vështirë është të parashikosh se si thirrjet për të qëndruar në shtëpi do të ndikojnë në tendencat", tha udhëheqësi i Nintendo-s, Furukawa Shuntaro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)