03 Shkurt 2023

Në plehera hedhen 40 milion ton në vit aparate elektronikë

SHBA, 6 mars - Bëhet e ditur se hedhjet e aparateve elektronikë si televizorë apo telefona celularë rriten me 40 milion ton në vit.

Sipas raportit të publikuar në Bali nga Programi për Mjedisin BM(UNEP) theksohet se SHBA është prodhuesi më i madh i hedhjeve elektronike në të cilat përfshihen telefonë, printer, televizorë, kompjuter dhe aparate të ngjashme me to.

Në SHBA çdo vit mblidhen rreth 3 milion ton hedhjesh elektronike. Pas saj vjen Kina me 2,3 milion ton në vit. Në të njëjtën kohë, Kina merr dhe mbeturinat e shteteve të tjera në zhvillim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)