03 Shkurt 2023

NATO dënoi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Bruksel, 8 shtator - NATO duke e dënuar sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, theksoi se aleatët janë në solidaritet me të.

Në njoftimin e bërë nga NATO thuhet se vendet anëtare i kanë kushtuar vëmendje deklaratave të Shqipërisë dhe aleatëve të tjerë, të cilat përgjegjësinë për sulmet ia ngarkojnë qeverisë së Iranit.

"Dënojmë fuqishëm aktivitetet e tilla keqdashëse kibernetike që synojnë dëmtimin e sigurisë dhe destabilizimin e një aleati, si dhe prishë jetën e përditshme të qytetarëve", thekson njoftimi.

Më tej bëhet e ditur se NATO dhe aleatët i japin mbështetje Shqipërisë për të përforcuar mundësitë e saj të sigurisë kibernetike, duke shtuar se NATO do të vazhdojë të përforcojë mbrojtjen e saj kundër kërcënimeve të mundshme kibernetike.

Autoritetet e Shqipërisë në muajin korrik njoftuan se janë përballur me një sulm të madh kibernetik për të cilin dyshohej se ishte i sinkronizuar dhe kryhej nga jashtë vendit.

Shqipëria dje njoftoi ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, si kundërpërgjigje të sulmit kibernetik të kryer në muajin korrik ndaj infrastrukturave digjitale.

Ndërsa Irani kishte dënuar vendimin e Shqipërisë dhe kishte mohuar akuzat e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, të cilat e konsideronin Teheranin përgjegjës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)