04 Tetor 2022

Microsoft zbulon detaje të reja për Windows Mobile 7.0

SHBA, 20 shkurt - Microsoft pritet që të hënën të shpalos detaje të reja rreth sistemi të saj operativ mobil, Windows Mobile 7.0.

Kongresi Botëror Mobil 2010 (WMC – World Mobile Congress) do të fillojë gjatë javës së ardhshme në qytetin e bukur të Barcelonës në Spanjë, dhe kompanitë kryesore të industrisë mobile janë duke u përgatitur që të bëjnë një paraqitje në të.

Microsoft pritet që të shpalos dy gjëra në këtë konferencë gjatë ditës së hënë: Një demonstrim të Windows Mobile 7 dhe disa detaje të reja rreth projektit të koduar me emrin “Pink”. Deri më tani e tëra çfarë dimë rreth sistemit operativ mobil WinMo 7 është se ndërfaqja do të jetë e ngjashme me atë të Zune HD, do të ofrohet në edicionet biznes dhe media dhe do të ketë përkrahje për multitouch, si dhe do të ofrojë softuer pa pagesë për navigim.

E sa i përket projektit Pink që u përmend më lartë, ai ende është mister ...

Wall Street Journal raporton se “Projekti Pink” supozohet të jetë një celularë që është një smartphone i orientuar kah rinia, sikurse që është SideKick nga T-Mobile dhe se do të jetë i fokusuar mjaft shumë në aplikacionet për rrjete sociale.

Në fakt Wall Street Journal ka raportuar se celulari i ri Pink momentalisht është duke u kompletuar nga kompania japoneze Sharp dhe se pritet që të paraqitet në shitje ndërkombëtarisht përmes Verizon Wireless dhe Vodafone Group PLC, qysh në fillim të pranverës.

Natyrisht celulari Pink do të fuqizohet nga sistemi operativ i ri mobil, Windows Mobile 7.

Megjithatë është vështirë të thuhet diçka rreth asaj sesi do të qëndrojë në treg sistemi operativ mobil WinMo, kur dihet se ka konkurrent të rinj si Android dhe së fundi edhe hapjen e kodit burimor të Symbian, për të cilin pritet të ketë një rritje të popullaritetit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)