27 Janar 2023

Microsoft lëshon seritë Windows Phone 7 për celularët

SHBA, 2 mars - Microsoft ka lëshuar versionin e fundit të sistemit të tij të shfrytëzimit për telefonat mobilë, të quajtur seritë Windows Phone 7.

Programi ka një ndërfaqe përdoruesi të ri skicuar dhe ka të inkorporuar shumë nga shërbimet e Microsoft, si lojërat Xbox LIVE dhe shërbimin muzikor Zune.

Programi u prezantua në një ngjarje në Kongresin Botëror të Mobilëve në Barcelona. Sipas firmës kërkimore Canalys, programi i Microsoft aktualisht ka rreth 9% të tregut të telefonave të mençur.

Kjo e vendos atë të katërtin në tregun botëror pas Symbian, Rim (prodhuesit e Blackberry) dhe sistemit të shfrytëzimit iPhone të Apple. Sistemi i ri pason lëshimin e Windows Mobile 6.5 në Tetor 2009.

“Ky është padyshim një hap gjigand përpara”, i tha analisti Pete Cunningham i Canalys BBC-së. “Microsoft ka vuajtur shumë me Windows Mobile 6 dhe 6.5 dhe ka humbur pjesë nga tregu.”

Pavarësisht, tha ai, firma nuk mund të rrinte “në hijen e trofeve të saj”. “Edhe pse duket i mirë dhe konkurrues sot, firmat e tjera ende nuk i kanë hapur letrat e tyre.

“Ai nuk lëshohet për tetë apo nëntë muaj të tjerë dhe kjo është një kohë e gjatë në botën e celularëve.”

Për shembull, në më pak se 30 muaj Apple ka pretenduar 15% të tregut të telefonave të mençur, sipas grafikëve të Canalys, ndërsa sistemi Android i Google ka pretenduar 5% të tregut në vetëm dy vjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)