07 Shkurt 2023

Microsoft dhe Alphabet shënojnë rritje të të ardhurave

New York, 28 prill - Microsoft dhe kompania amë e Google-it, Alphabet, shënuan rritje të të ardhurave në tremujorin e parë, sipas rezultateve financiare.

Fitimet ose të ardhurat neto të Microsoft-it u rritën në 15,4 miliardë dollarë në periudhën janar-mars, duke kërcyer me 43,9 për qind nga 10,7 miliardë dollarë të regjistruar gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat totale u rritën me 19,1 për qind në 41,7 miliardë dollarë, nga 35 miliardë dollarë.

"Për më shumë se një vit në pandemi, lakoret e adoptimit digjital nuk po ngadalësohen. Ato po përshpejtohen dhe ky është vetëm fillimi", tha shefi ekzekutiv (CEO) i Microsoft-it, Satya Nadella, në një deklaratë të martën.

Amy Hood, nënkryetarja ekzekutive dhe zyrtarja kryesore financiare e Microsoft-it, vuri në dukje se Microsoft Cloud gjeneroi 17,7 miliard dollarë të ardhura tregtare, me 33 për qind rritje nga viti në vit.

Alphabet gjithashtu tha se shërbimi i tij Cloud, Google Cloud, kishte të ardhura prej 4 miliardë dollarësh.

Të ardhurat totale të kompanisë u rritën me 34,5 për qind në 55,3 miliardë dollarë, nga 41,1 miliardë dollarë.

Të ardhurat neto u rritën me 163 për qind në 17,9 miliardë dollarë nga 6,8 miliardë dollarë gjatë kësaj periudhe.

"Gjatë vitit të fundit, njerëzit janë drejtuar te Google Search dhe shumë shërbime në internet për të qenë të informuar, të lidhur dhe argëtuar", tha në një deklaratë Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Google-it dhe Alphabet-it.

Ruth Porat, shefja financiare (CFO) e Google-it dhe Alphabet-it, tha se 55,3 miliardë dollarë të ardhura "pasqyrojnë aktivitetin e rritur të konsumatorit në internet dhe rritjen e gjerë të të ardhurave nga reklamuesit". 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)