03 Shkurt 2023

Krijohet mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm në botë

New York, 7 maj - IBM njoftoi se ka krijuar një çip 2-nanometër, mikroçipi më i vogël dhe më i fuqishëm i zhvilluar deri më tani.

Shumica e pajisjeve që japin energji për çip kompjuterik sot përdorin teknologjinë e procesit 10 nanometër ose 7 nanometër, me disa prodhues që prodhojnë çip 5 nanometër. Numrat më të ulët tregojnë procesorë më të vegjël, më të përparuar.

Çipi i ri i IBM përdor teknologjinë e procesit 2-nanometër, një hap i madh përpara për komponentët e përdorur për të furnizuar gjithçka, nga telefonat dhe pajisjet e mençura të konsumatorëve te superkompjuterët dhe pajisjet e transportit.

Mënyra për të përmirësuar performancën e një çipi është të rritet numri i tranzistorëve, elementet thelbësore që përpunojnë të dhënat, pa rritur madhësinë e saj të përgjithshme. Çipet e reja 2-nanometër kanë afërsisht madhësinë e një thoi dhe përmbajnë 50 miliardë tranzitorë, secili me madhësinë e dy fijeve të ADN-së, sipas nënkryetarit të studimit, Mukesh Khare nga IBM.

Pasja e më shumë tranzistorëve do të lejojë gjithashtu që më shumë risi në lidhje me inteligjencën artificiale dhe kriptimin, ndër të tjera, të shtohen drejtpërdrejt në çip.

Çipi i ri pritet të arrijë 45% performancë më të lartë dhe rreth 75% përdorim më të ulët të energjisë,  sesa çipat e sotëm më të përparuar me 7 nanometra. Me çip 2 nanometër, bateritë e telefonit celular mund të zgjasin katër herë më shumë, laptopët mund të bëhen dukshëm më të shpejtë dhe gjurmët e karbonit të qendrave të të dhënave mund të prishen pasi ato mbështeten në çip më efikas të energjisë.

Çipat me 2 nanometër pritet të hyjnë në prodhim duke filluar në fund të vitit 2024 ose 2025.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)