06 Dhjetor 2022

Kosova thellon bashkëpunimin me Estoninë në Teknologji

Tallin, 17 mars - Ministri i Administrates Publike (MAP), dr. Arsim Bajrami gjatë vizitës në Estoni ka nënshkruar dy memorandume bashkëpunimi me Ministrinë për Çështje Ekonomike dhe Komunikime  dhe me Akademinë për e-Qeverisje (eGA) 

17 mars 2010 - Në kudër të vizitës së delegacionit të lartë të Qeverisë së Republikës së Kosovës, të kryesuar nga kryeministri Hashim Thaçi, Ministri i Ministrisë se Administratës Publike z. Arsim Bajrami, sot u prit në një takim pune nga Ministri për Çështje Ekonomike dhe Komunikime z. Juhan Parts.

Me këtë rast, ministri Bajrami prezantoi të arriturat dhe sfidat e Republikës së Kosovës, pas shpalljes së pavarësisë si dhe njoftoi Ministrin Parts për përkushtimin e thellë të Qeverisë së Republikës së Kosovës në fuqizimin e qeverisjes së mirë, efektive dhe transparente, sundimin e rendit dhe ligjit, zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik dhe luftën ndaj korrupsionit.

Gjithashtu, ministri Bajrami vlerësoi lartë bashkëpunimin mes dy qeverive dhe falënderoi qeverinë estoneze dhe të gjitha institucionet e shtetit të Estonisë, për mbështetjen e fuqishme që i kanë dhënë dhe po i japin Republikës së Kosovës, në fushën e qeverisjes elektronike dhe ngritjes së kapaciteteve në rrugën drejt zhvillimit dhe integrimit.

Në anën tjetër Ministri Parts në emër te Ministrisë për Çështje Ekonomike dhe Komunikime ka shprehur përkushtimin drejt vazhdimit te mbështetjes së Ministrisë së Administratës Publike në lëmin e teknologjisë informative, respektivisht qeverisjes elektronike.

Në funksion të thellimit dhe avancimit të mëtejmë të bashkëpunimit ndërshtetëror Kosovë-Estoni, ministrat e dy vendeve nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit ne lëmin e teknologjisë informative,  qeverisjes elektronike dhe shoqërisë se informacionit, me qëllim te promovimit te bashkëpunimit bilateral.

Gjatë  qëndrimit në kryeqytetin estonez, Talin, ministri Bajrami ka zhvilluar takim pune edhe me drejtorin e Akademisë për e-Qeverisje te Republikës së Estonisë z. Arvo Ott. Me këtë rast ministri Bajrami ka shprehur falënderimet e veçanta për bashkëpunimin konstruktiv dhe kontributin që Akademia për e-Qeverisje ka dhënë në drejtim të ngritjes së kapaciteteve të nëpunësve civil të Republikës së Kosovës në lëmin e TI-së (e-qeverisjes).

Gjatë këtij takimi, është nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi mes dy institucioneve në fushën e ngritjes së kapaciteteve në lëmin e teknologjisë informative përkatësisht qeverisjes elektronike si dhe shkëmbimin e përvojave ne fushat respektive te interesit te ndërsjellë.

Delegacioni nga Ministria e Administratës Publike, ka përmbyllur vizitën zyrtare në Estoni me takimet që ka pasur sot me Qeverinë Lokale të qytetit të Talinit dhe Qendrës për Regjistra dhe Sisteme Informative brenda Ministrisë së Drejtësisë.

Në këto takime u diskutua për performancën ne ofrimin e shërbimeve elektronike për qytetarë dhe biznese; kualitetin dhe efikasitetin në ofrimin e shërbimeve; reduktimin dhe thjeshtëzimin e barrierave dhe procedurave administrative, regjistrin elektronik të tokave, regjistrin komercial dhe e-noterinë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)