27 Janar 2023

Kina lanson një satelit të ri të parashikimit të motit

Pekin, 5 korrik - Kina sot lansoi satelitin e saj të ri Fengyun-3E për parashikimin e motit në hapësirë, njoftoi media shtetërore.

Sateliti është i pajisur me 11 sensorë nga distanca të cilat pritet të "përmirësojnë saktësinë e parashikimit të motit", sipas agjencisë së lajmeve Xinhua. Ai u lançua nga Qendra e Lançimit të Satelitëve Jiuquan në shkretëtirën Gobi të Kinës veriperëndimore.

Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës (CNSA) tha se sateliti meteorologjik "është projektuar me një jetëgjatësi prej tetë vjetësh dhe kryesisht do të matë temperaturën atmosferike, lagështinë dhe parametrat e tjerë meteorologjikë për aplikimet parashikuese numerike, duke përmirësuar kapacitetin e parashikimit të motit të Kinës".

Me futjen në përdorim të këtij sateliti të ri, autoritetet kineze të hapësirës do të jenë në gjendje të monitorojnë dhe raportojnë mbulimin global të borës dhe akullit, temperaturën e sipërfaqes së detit, katastrofat natyrore dhe ekologjinë "për t'iu përgjigjur më mirë ndryshimeve klimatike dhe për të parandaluar dhe zbutur katastrofat meteorologjike".

"Sateliti do të monitorojë mjediset diellore dhe hapësinore dhe efektet e tyre, si dhe të dhënat jonosferike për të përmbushur nevojat e parashikimeve të motit hapësinor dhe shërbimeve mbështetëse”, shtoi CNSA.

Ndërkohë, tre astronautë kinezë të dielën përfunduan "të gjitha detyrat për aktivitetet e tyre të para jashtë anijes kozmike në hapësirë".

Kina dërgoi astronautët në hapësirë në bordin e anijes kozmike Shenzhou-12 më 17 qershor.

Dy nga tre astronautët kishin dalë nga moduli kryesor Tianhe i stacionit hapësinor të Kinës të dielën, tha Agjencia Kineze Hapësinore.

Ata instaluan mbajtëset e këmbëve dhe platformat e punës jashtë anijes kozmike në krahun mekanik për rreth shtatë orë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)