07 Shkurt 2023

Japonia e quan Kinën, Rusinë dhe Korenë e Veriut si kërcënime të sulmeve kibernetike

Tokio, 28 shtator - Qeveria e Japonisë ka miratuar një draft të strategjisë për sigurinë kibernetike, duke i quajtur Kinën, Rusinë dhe Korenë e Veriut si "kërcënime të sulmeve kibernetike".

Shefi i Sekretarit të Kabinetit, Katsunobu Kato vlerësoi draftin gjithëpërfshirës që mbulon 3 vitet e ardhshme në Qendrën kombëtare për strategjinë e sigurisë kibernetike (NISC) dhe përgatitjen e situatave.

Duke i kërkuar NISC të bashkëpunojë me administratat vendore në këtë fushë, Kato bëri thirrje për zbatimin e qëndrueshëm të masave në strategji dhe për të fituar besimin e publikut.

Kato tha se morën parasysh mundësitë e sulmeve kibernetike në Lojërat Olimpike të Tokios 2020 dhe se me masat e marra nuk kishte sulme që "do të ndikonin në turne".

Sipas agjencisë Kyodo, strategjia e miratuar theksoi se për herë të parë, qeveria japoneze i konsideron fqinjët e saj Kinën, Rusinë dhe Korenë e Veriut si "kërcënime të sulmeve kibernetike".

Quad dhe ASEAN

Më tej thuhet se në strategji këto tre vende ishin të dyshuara për "përfshirje në aktivitete kibernetike armiqësore" dhe se "hapësira kibernetike po përparon me shpejtësi drejt fazës kritike".

Ndërkaq raportohet se Japonia do të përdorë "kundërmasa të forta me metoda dhe kapacitete efektive", përfshirë ndërhyrjen diplomatike dhe ndjekjet penale kundër aktiviteteve të mundshme.

Gjithashtu tërhiqet vëmendje për rëndësinë e garantimit të sigurisë së infrastrukturave kritike siç janë kabllot nëndetëse kundër rreziqeve të eliminimit të aktiviteteve ekonomike.

Si një nga premtimet e qeverisë, theksohet gjithashtu rëndësia e Agjencisë së Digjitalizimit, e cila u vu në shërbim në fillim të muajit në kuadër të digjitalizimit të shërbimeve publike.

Sipas strategjisë, Japonia do të rrisë bashkëpunimin e saj në fushën e sigurisë kibernetike me partnerët e saj në aleancën Quad, me SHBA-në, Indinë dhe Australinë.

Nga ana tjetër, do të bëhet bashkëpunim me vendet e Asociacionit të Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) për të realizuar vizionin e Indo-Paqësorit të lirë dhe të hapur.

Plani i ri i strategjisë, i cili pritet të zëvendësojë planin ekzistues të miratuar në korrik 2018, pritet të hyjë në fuqi pas miratimit të kabinetit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)