03 Shkurt 2023

iPad probleme sigurie

SHBA, 10 qershor - Probleme në horizont për gjigantin amerikan të prodhimeve tekonologjike “Apple”.

Sipas disa faqeve të internetit në SHBA, produkti më i fundit i hedhur në treg nga kompania, iPad nuk zotëron përformancën e duhur në sistemin e tij të sigurisë.

Të njëjtat burime shtojnë se mbi 114 mijë emra të cilët përputhen që të gjithë me listën emërorë të personav që zotërojnë një iPad rrezikohen t’u vidhen të dhëna personale prej hakersave.

Në këtë listë ndodhen mjaft emra të famshëm të politikës dhe artit në SHBA, si shefi i kabinetit të presidentit Obama, kryebashkiaku i Nju Jorkut, drejtori i përgjithshëm i “Neë York Times”, etj.
Vendos ne Facebook

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)