06 Dhjetor 2022

Interneti burimi më i fuqishëm i mundshëm i krijuar ndonjëherë

SHBA, 9 mars - Shfrytëzuesit e internetit në mbarë botën janë tërhequr nga disponueshmëria e informacionit.

 

Gati katër në pesë njerëz në të gjithë botën besojnë se qasja në internet është një e drejtë themelore, tregon një sondazh për BBC World Service.


Anketa - e më shumë se 27.000 të rriturve në 26 vende - gjeti mbështetje të fortë për qasjen  ne internet në të dyja anët e ndarjes dixhitale.


Vende të tilla si Finlanda dhe Estonia kanë vendosur tashmë se qasja në internet është një e drejtë humane për qytetarët e tyre.


Mekanizmant ndërkombëtar si OKB-ja po bëjnë shtytje për qasje universale në internet.  


,,E drejta për të komunikuar nuk mund të injorohet:" i tha BBC News, Dr Hamadoun Toure, sekretar i përgjithshëm i Bashkimit të Telekomunikacionit Ndërkombëtar (ITU). 


"Interneti është burimi më i fuqishëm i mundshëm i krijuar ndonjëherë."
Ai tha se qeveritë duhet "ta shohin internetin si infrastruktura themelore - ashtu si rrugët, mbeturinat dhe uji".


"Ne kemi hyrë në shoqërinë e njohurive dhe të gjithë duhet të kenë qasje në mënyrë që të marrin pjesë."


Studimi, i kryer nga GlobeScan për BBC, gjithashtu zbuloi pikëpamjet e ndryshme të vështrimeve të qeverisë mbi disa aspekteve të internetit.


Web shfrytëzuesit të anketuar në Korenë Jugore dhe në Nigeri ndjenin se qeveritë kurrë nuk duhet të përfshihen në rregullimin e internetit.

 

Sidoqoftë, shumica e atyre në Kinë dhe në shumë vende të Evropës nuk u pajtuan.  


Në Mbretërinë e Bashkuar, p.sh, 55% besonin se kishte mundësi që disa rregullore të qeverisë të rregullonin internetin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)