31 Janar 2023

Instagram prezanton opsione të reja sigurie për mbrojtjen e fëmijëve

New York, 19 mars - Meta tha se Instagram, një rrjet social në pronësi të tij, ka prezantuar mjete të reja sigurie që nuk synojnë prindërit të mbrojnë fëmijët.

Prindërit, rregullatorët dhe ligjvënësit kanë kërkuar prej kohësh një rritje të numrit të adoleshentëve në Instagram ku një profil mund të krijohet nga kushdo mbi moshën 13 vjeç.

Meta tani ka prezantuar Family Center, një qendër e centralizuar e mjeteve të sigurisë që prindërit mund të përdorin për të kontrolluar atë që fëmijët e tyre mund të shohin në Instagram, por edhe në platforma të tjera në pronësi të kompanisë në fjalë.

Mjetet e reja të monitorimit u ofrojnë prindërve dhe kujdestarëve transparencë dhe njohuri kryesore për zakonet e përdoruesve të rinj të Instagramit.

Mjetet do t’i ndihmojnë prindërit të mbajnë shënim se sa kohë shpenzon një fëmijë duke përdorur aplikacionin, ata do të informohen për profilet që fëmijët kanë ndjekur së fundmi dhe ata që kanë ndjekur fëmijët dhe do të marrin njoftime për çdo profil që shfaqin fëmijët.

Mjetet janë tashmë të disponueshme në Instagram për përdoruesit amerikanë dhe do të jenë të disponueshme për përdoruesit në mbarë botën në muajt e ardhshëm.

Meta i cilëson mjetet e reja si “hapi i parë në një rrugëtim të gjatë”, por nuk shpjegohet pse u desh kaq shumë për të hedhur hapat e parë në mbrojtjen e adoleshentëve.

Aktualisht, përdoruesit e rinj të Instagramit duhet të aktivizojnë mjetet e sigurisë në profilet e tyre. Instagram planifikon të prezantojë opsione të reja kontrolli, duke përfshirë një mënyrë që prindërit të kufizojnë kohën e përdorimit të aplikacionit në orë specifike.

Instagram u përball me kritika të ashpra vitin e kaluar për mungesën e veçorive të krijuara për të mbrojtur fëmijët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00