27 Janar 2023

HTC Incredible, smartphone i ri në treg

SHBA, 5 mars - Një video e zbuluar në internet tregon smartphone e ri të kompanisë HTC, i cili në treg do të paraqitet me emrin HTC Incredible.

Besohet se pajisja do të bazohet në sistemet operative Android 2,1 dhe atë të kompanisë UI Sense, ndërsa përputhet me procesorin e Nexus One dhe ekranin WVGA prej 3.7-inç i cili është i ndjeshëm në prekje.

Funksionet tjera të pakonfirmuara përfshijnë edhe një “trackpad” optik, kamerë me 5 mega-piksel me ndriçues të dyfishtë LED, dhe 256MB RAM.

Incredible është zbuluar në sistemin e inventarit të kompanisë Verizon, duke treguar kështu se nisja e tij do të jetë e menjëhershme, edhe pse HTC ende nuk njoftuar zyrtarisht të dhënat zyrtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)