07 Shkurt 2023

Helikopteri i NASA-s kryen fluturimin e dytë në Mars

Florida, 23 prill - Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) ka përfunduar një fluturim të dytë me helikopter në Mars.

Droni i vogël Ingenuity qëndroi 5 metra lartësi mbi sipërfaqen e Planetit të Kuq dhe lëvizi anash 2 metra, para se të kthehej në vendin e ngritjes.

NASA dëshiron që çdo shëtitje e njëpasnjëshme të rritet përpara, në mënyrë që droni i vogël të fluturojë më lart, më tej dhe më shpejt. Të hënën, Ingenuity bëri histori duke kryer fluturimin e parë të mundësuar, të kontrolluar në një planet tjetër dhe demonstroi me sukses se si mund të prodhohet oksigjen nga dyoksid karboni në atmosferën e dobët të Marsit.  

Një pajisje e quajtur Moxie ishte në gjendje të gjenerojë 5 gramë oksigjen – një sasi gazi e mjaftueshme që një astronaut në Planetin e Kuq të marrë frymë për 10 minuta.

NASA parashikon që në misionet e ardhshme njerëzore të merr me vete versionet e ngritura të Moxie në Mars.

Helikopteri u ul në kraterin Jezero të planetit në mes të shkurtit nga Rover Perseverance, i cili së shpejti do të fillojë misionin e tij kryesor për të kërkuar shenja të jetës së lashtë.

Fluturimi i fundit i Ingenuity ishte një hap përpara në kompleks që nga e hëna. Synimi i sotëm ishte të vendosej një lëvizje horizontale dhe për ta arritur këtë, droni anoi për 5 gradë, duke lejuar që një pjesë e shtytjes nga rrotulluesit ta marrë anash.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)