06 Dhjetor 2022

“Google”, Kina gati të ndëshkojë hakerat

Pekin, 9 mars - Kina ka premtuar se do të ndëshkojë piratët informatikë që kanë sulmuar “Google”, nëse për këtë do të shfaqen provat. Deri tani Pekini ka deklaruar se nuk ka marrë asnjë denoncim zyrtar nga motori i kërkimit më të madh në botë.

Çështja “Google” tronditi botën e politikës dhe të biznesit në janar kur deklaroi se kishte ndalur së censuruari rezultatet kineze të kërkimeve, duke kërcënuar se do të largohej nga Kina, komuniteti më i madh online i botës me 384 milionë përdorues në fund të vitit të kaluar, për shkak të frikës nga sulmet informatike dhe censurat e vazhdueshme.

“Google” nuk ka depozituar asnjëherë një raport në Ministrinë e Industrisë dhe Teknologjisë Informative mbi sulmet, ka deklaruar zëvendësministri Miao Wei, sipas asaj që raporton agjencia e shtypit “Xinhua”.

“Nëse ‘Google’ do të kishte prova se sulmet vijnë nga Kina, qeveria kineze e fton motorin e kërkimit t’i vërë ato në dispozicion, në mënyrë që fajtorët të ndëshkohen ashpër sipas ligjeve të vendit”, tha Miao. Motori gjigant i kërkimit nuk e ka informuar kurrë ministrinë për qëllimet e tij për t’u larguar nga Kina, ka shtuar ai.

 “Në qoftë se ‘Google’ do të vazhdojë aktivitetet e tij në Kinë duke zbatuar ligjin, atëherë është i mirëpritur.

Por nëse shoqëria vendos të tërhiqet nga tregu kinez, duhet të marrë parasysh disa procedura që i parashikon ligji dhe shumë probleme që mund të dalin me klientët”, përfundoi zëvendësministri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)