17 Janar 2022

Gjykata lë në fuqi gjobën prej 2.4 miliardë euro kundër Google

Bruksel, 11 nëntor - Gjykata e Përgjithshme e BE-së la në fuqi të mërkurën një gjobë të Komisionit Europian prej 2.4 miliardë eurosh që prej vitit 2017 kundër kompanisë amerikane teknologjike Google për abuzim me dominimin e saj në treg duke promovuar shërbimin e saj të blerjeve.

“Duke hedhur poshtë ankesën e gjigantit të teknologjisë amerikane, gjykata e dytë më e lartë e Bashkimit Europian mbështeti konkluzionet e nxjerra nga dega ekzekutive e BE-së. Gjyqtarët në Luksemburg zbuluan se Google kishte favorizuar shërbimin e vet të blerjeve duke lënë pas shërbimet konkurruese”, sipas një deklarate zyrtare për shtyp të gjykatës.

Vendimi i së mërkurës, një nxitje për ambiciet e BE-së për të frenuar dominimin e Google në treg, mund të kundërshtohet ende në gjykatën më të lartë të bllokut, në Gjykatën Europiane të Drejtësisë.

Google tha se ky rast lidhej me një grup shumë specifik faktesh dhe se kishte respektuar vendimin e komisionit në vitin 2017, duke ndryshuar mënyrën sesi funksiononte shërbimi i tij. “Vendimi i Gjykatës së Përgjithshme të BE-së është duke u shqyrtuar”, tha zëdhënësja e Google, Emily Clarke.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)