07 Shkurt 2023

Facebook në krizë, 34 mijë përdorues e braktisin

SHBA, 2 qershor - Dështon iniciativa e "QuitFacebookDay.com" e cila ftoi të gjithë përdoruesit e Facebook që të largoheshin nga rrjeti popullor social.

Vetëm 34 mijë përdorues i janë bashkangjitur nismës, një shifër shumë e ulët kjo krahasuar me 540 milionë adresa të hapura.

Megjithatë nga të larguarit ka patur shfryrje te minutave të fundit...njëri prej tyre shkruan: "Edhe pse Facebook ndihmon për të takuar miqtë e vjetër, njerëzit harrojnë të të thonë mirupafshim"...ndërsa një tjetër ankohet se rrjeti social i ka marrë shumë orë të ditës së tij pa kuptuar ndaj largimi njëherë e përgjithmonë do ta shpëtonte nga kjo varësi.

Por Facebook nuk është i pazëvendësueshëm; përdoruesit e rrjetit social shohin dhe janë në kërkim të alternativave të tjera.

Gjatë këtyre javëve është folur shumë për projektin 'Diaspora', iniciativën e katër të rinjve njujorkezë, të cilët duan të hapin një rrjet social të decentralizuar, më të hapur dhe transparent nga ata aktualët dhe besohet se do të aktivizohet në fund të verës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)